Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – AED

  • Bartłomiej
  • 25/12/2018
  • Możliwość komentowania Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – AED została wyłączona

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – AED

Defibrylator to urządzenie, które wysyła impuls prądu stałego do serca. Jego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego rytmu.

Dlaczego automatyczny? Bo sterowany komputerowo. Działa na podstawie specjalnie opracowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu rytm serca – migotanie komór.

Dlaczego zewnętrzny? Bo działa za pomocą elektrod, przyklejanych na skórze pacjenta. Elektrody samodzielnie badają rytm, a gdy zajdzie taka konieczność – przekazują do serca impuls elektryczny.

AED stosowany jest w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. W połączeniu z RKO to jedyna skuteczna metoda przywrócenia prawidłowej pracy serca. Urządzenie jest bezpieczne zarówno dla ratownika, jak i dla osoby poszkodowanej. Zostało opracowane w ten sposób, by służyć do użytku w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych np. urzędach, centrach handlowych, na lotniskach. Jest proste w obsłudze, więc może użyć go nawet osoba, bez przygotowania medycznego.

AED jest wyposażone w system głosowy, który pokieruje ratownika przez kolejne etapy prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Jak prowadzić RKO z użyciem AED?

  1. Upewnij się, że jest bezpiecznie.
  2. Podejdź do poszkodowanego, delikatnie potrząśnij za ramiona, zapytaj czy Cię słyszy.
  3. Sprawdź oddech, przez 10 sekund.
  4. Jeśli nie oddycha, a jesteś sam natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy i rozpocznij RKO (nie zostawiaj poszkodowanego samego).

Jeśli towarzyszy Ci inna osoba, poproś ją o zadzwonienie po pomoc i przyniesienie AED (dzwoniąc pod numer alarmowy, można zapytać gdzie znajduje się najbliższe AED).

W trakcie podłączania jedna osoba cały czas powinna prowadzić RKO.

Jak postępować z AED?

  1. Włącz AED i dostosuj się do poleceń głosowych urządzenia.
  2. Naklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową: jedną pod prawym obojczykiem wzdłuż tułowia, a drugą pod lewą pachą wzdłuż tułowia.
  3. ANALIZA RYTMU – należy odsunąć się od poszkodowanego i nie dotykać go!
  4. Jeśli po analizie pojawi się komunikat: Wyładowanie elektryczne wskazane, odsuń się od poszkodowanego i wciśnij czerwony przycisk, oznaczający wyładowanie.
  5. Podczas wyładowania nie wolno dotykać poszkodowanego!
  6. Po wyładowaniu należy natychmiast powrócić do RKO.
  7. RKO należy prowadzić do czasu kolejnej analizy rytmu serca (ok. 2 minuty).
  8. Jeśli po analizie pojawi się komunikat: Wyładowanie elektryczne jest niewskazane, należy natychmiast rozpocząć ponowne uciskanie klatki piersiowej oraz oddechy ratownicze (30:2)
  9. Wykonuj RKO do czasu kolejnej analizy rytmu.

Jak bezpiecznie użyć AED?

  1. W trakcie analizy rytmu i defibrylacji nie dotykaj poszkodowanego.
  2. Nigdy nie naklejamy elektrod na wilgotną klatkę piersiową (przed naklejeniem elektrod należy ją osuszyć).
  3. Nie naklejaj elektrod nad rozrusznikiem serca – jeśli jest widoczny, naklej elektrodę ok. 10 cm poniżej.
  4. U mężczyzn z obficie owłosioną klatką piersiową przed naklejeniem elektrod może być konieczne usunięcie włosów (w tym celu użyj sprzętu znajdującego się w zestawie z AED).