
KOC RATUNKOWY TERMOIZOLACYJNY
Nazywany też: folią NRC, folią termiczną, folią izotermiczną, folią życia, kocem termicznym, kocem ratunkowym czy kocem przeciwwstrząsowym.

Jest wykonany z cienkiej, metalizowanej folii poliestrowej. Z jednej strony w kolorze złotym, a z drugiej w kolorze srebrnym. Używany jest w sytuacjach, gdy poszkodowany jest narażony na groźne dla życia zaburzenia gospodarki cieplnej (chroni przed wychłodzeniem lub przegrzaniem).
Materiał, z którego powstała folia NRC został wyprodukowany w laboratoriach NASA w 1964 r. Miał wówczas zapewnić bezpieczeństwo w ramach programu, który miał zakończyć się lądowaniem człowieka na Księżycu. Produkt który powstał, charakteryzował się tym, że zachowywał swój kształt i strukturę w temperaturach pomiędzy –260°C do prawie 480°C. Co więcej, był nieprzepuszczalny dla promieni UV. Stanowił wówczas zewnętrzną ochronę pojazdów kosmicznych lądujących na Księżycu w latach 1969 – 1972. Natomiast już kilka lat później, bo już w roku 1978, koce termiczne zostały użyte podczas maratonu w Nowym Jorku. Obecnie koce są produkowane na całym świecie i stanowią podstawowy element apteczki czy zestawu ratowniczego. Oprócz akcji ratowniczych folia NRC jest również często używana w turystyce, wspinaczce czy żeglarstwie.

Jak działa folia życia?
Strona srebrna od strony ciała – ochrona przed wychłodzeniem. Srebrna strona zatrzymuje promieniowanie cieplne ludzkiego ciała (nawet w 97%) i kumuluje ciepło wewnątrz. Chroni więc przed utratą ciepła, wyziębieniem oraz spowalnia procesy hipotermii.
Złota strona od strony ciała – ochrona przed przegrzaniem. Srebrna strona odbija promienie słoneczne, zmniejszając nagrzewanie ciała.
Jak używać?
- Aby koc spełnił swoją funkcję, należy nim szczelnie owinąć poszkodowanego (wraz z butami), a nie tylko okryć.
- Nie należy stosować koca na przemoczoną, zimną odzież – w ten sposób zatrzymujemy niską temperaturę przy poszkodowanym.
- Nie należy okrywać kocem głowy i twarzy.
- Należy pamiętać, że folia musi być jednolita – uszkodzona czy rozdarta traci swoje właściwości.
- Folii NRC używamy tylko raz!
Jakie są zalety koca termicznego?
- prosty w użyciu
- łatwo dostępny
- wodoodporny
- szczelnie chroni przed wiatrem
- małe wymiary po złożeniu
- odporny na uszkodzenia
- zapewnia doskonałą widoczność poszkodowanego zarówno z lądu, jak i z powietrza
- tani.
Nie bez powodu koc termiczny nazywany jest folią życia, dlatego zadbajmy o to, żeby zawsze znajdował się w naszej apteczce.
