LUCAS systemem kompresji klatki piersiowej

  • Bartłomiej
  • 09/03/2019
  • Możliwość komentowania LUCAS systemem kompresji klatki piersiowej została wyłączona

LUCAS jest systemem kompresji klatki piersiowej. To urządzenie numer jeden w Polsce i na świecie. Został opracowany, aby zapewnić lepsze efekty reanimacji w przypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz ułatwić pracę ratowników medycznych. Urządzenie dostarcza wysokiej jakości uciśnięcia klatki piersiowej, zgodnie z wytycznymi American Heart Association i Europejskiej Rady Resuscytacji (wykonuje około 100 ucisków na minutę, na głębokość 5 cm). Jego zastosowanie minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji. Obecność przyssawki zapewnia pełną relaksację klatki piersiowej po każdym ucisku. Przerywa proces ucisków na zaledwie 20 sekund.
LUCAS jest urządzeniem przenośnym. Jest cichy, dzięki temu nie zakłóca w żaden sposób pracy zespołu ratownictwa. Dostarcza automatyczne, nieprzerwane i systematyczne uciski. Przyczynia się to do utrzymania odpowiedniego krążenia pacjenta podczas transportu czy pobytu w szpitalu. Jest to ogromna przewaga nad ręcznymi uciskami. Jak wynika z badań, na skutek zmęczenia ratownika, skuteczność ucisków może gwałtownie spaść, już po upływie jednej minuty! Urządzenie jest tak samo efektywne, bez względu na to, czy pacjent znajduje się na ziemi, na łóżku szpitalnym czy na noszach.


W czasie interwencji zespołu ratownictwa pozwala na swobodny dostęp do pacjenta, przy jednoczesnej stabilizacji jego pozycji. Dzięki temu, ratownicy medyczni mogą sprawnie prowadzić zabiegi RKO z użyciem defibrylatora, wentylacją oraz podawaniem leków.
Co więcej, LUCAS może przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków urazów kręgosłupa u ratowników medycznych, które często są spowodowane wykonywaniem czynności resuscytacyjnych.
Źródłem zasilania LUCAS-a jest akumulator, który wystarcza na około 45 minut działania. Czas ten może być wydłużony, ponieważ istnieje możliwość podpięcia go do zewnętrznego źródła zasilania.
Jak działa LUCAS, można zobaczyć tutaj.
LUCAS-a można więc śmiało nazwać dodatkowym członkiem zespołu ratownictwa medycznego, którego pomoc jest niezmiernie ważna podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej.