Motoambulans – Motocykl Ratowniczy na Targach Paliwowych we Wrocławiu.

  • Bartłomiej
  • 30/10/2018
  • Możliwość komentowania Motoambulans – Motocykl Ratowniczy na Targach Paliwowych we Wrocławiu. została wyłączona

Motoambulans na Międzynarodowe Targi Paliwowe – Stacja i Biznes Przyszłości
Motoambulans – Motocykl Ratowniczy na Targach Paliwowych we Wrocławiu.


W dniach 26-27 września 2018 we Wrocławiu w Hali Stulecia odbyły się Międzynarodowe Targi Paliwowe, nasza Fundacja Motoambulans po raz pierwszy we Wrocławiu zaprezentowała w pełni wyposażony Motocykl Ratowniczy, który na wyposażeniu posiada m.in. profesjonalny zestaw AED oraz apteczkę pierwszej pomocy. Motocykl ten wzbudzał duże zainteresowanie wśród odwiedzających, na naszym stanowisku popularyzowalismy wykorzystywanie motoambulansów w Polsce do ratowania życia i udzielania szybkiej pierwszej pomocy oraz uczyliśmy Was jak udzielać prawidłowo pierwszej pomocy.

Dziękujemy naszym Partnerom i bardzo się cieszymy, że wspieracie naszą inicjatywę wdrażania motoambulansów na polskich drogach. Motocykle ratownicze zapewniają bezpieczeństwo dla ruchu drogowego.
Nasz Motoambulans to motocykl wykorzystywany jako pojazd ratunkowy w Warszawie, dzięki posiadanemu specjalnemu doposażeniu w sprzęt medyczny, oraz kwalifikacjom naszego ratownika Bartka Kamińskiego.

Pamiętajcie, że wdrożenie jednośladów jako pojazdów ratunkowych jest wynikiem wykorzystania funkcjonalności dwóch pojazdów: motocykla i ambulansu, oraz odpowiedzią na zwiększającą się liczbę użytkowników dróg, przy ograniczonym zakresie przepustowości infrastruktury transportowej.

W zależności od państwa (posiadanej przez niego infrastruktury drogowej, zabezpieczenia medycznego oraz poziomu rozwoju gospodarczego) wygląd motoambulansu i funkcje jakie pełni mogą się różnić. W kilku państwach, ma on za zadanie nie tylko pomoc doraźną, ale także transport pacjenta. W państwach afrykańskich (np. Czad, Kongo, Uganda) dodatkowo jest wyposażony w lekką przyczepkę. Służy ona do transportu pacjenta. Zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na wybór pozycji przewożonego – siedząca, bądź leżąca, zapewniają także ochronę przed słońcem. W krajach rozwiniętych jego działanie dotyczy jedynie udzielenia bezpośredniej pomocy poszkodowanemu.
Motoambulans w Polsce prowadzony jest przez ratownika, który zabezpiecza miejsce zdarzenia, ocenia sytuację, udziela pomocy medycznej poszkodowanemu – jeszcze przed przyjazdem ambulansu, czy zajmuje się rozdysponowaniem dodatkowo służb ratowniczych (np. PSP, Policja). W Polsce motocykle ratownictwa medycznego znajdują się: w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Legnicy, Olsztynie, Kamiennej Górze.

Dzięki zaangażowaniu ratownika Bartłomieja Kamińskiego Miasto Stołeczne Warszawa pozyskała kolejny Motoambulans – Hondę Africa Twin.
Motoambulans stanowi uzupełnienie funkcjonującego systemu ratowniczego. Ratownik na motocyklu zabezpiecza miejsce zdarzenia, sprawdza, czy dana osoba faktycznie potrzebuje pomocy medycznej. Jeśli tak jest, ratownik jej udziela i w razie konieczności przewiezienia chorego wzywa ambulans, inne służby ratunkowe, jeśli wymaga tego sytuacja. Motoambulanse są także wykorzystywane do przewozu krwi, płytek, organów do transplantacji.

Pojazd sprawdza się w miejskich korkach. Jest lekki i zwrotny. Motocykl wykorzystywany jako narzędzie ratunkowe, daje możliwość dotarcia do osób potrzebujących, w tempie znacznie szybszym, niż ma to miejsce w przypadku ambulansów samochodowych. Ponadto doskonale sprawdza się na zakorkowanych ulicach oraz wszędzie tam, gdzie przejazd większymi pojazdami jest utrudniony i rozciągnięty w czasie. W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, najczęściej o powodzeniu akcji decydują minuty, dlatego wykorzystanie jednośladów ma tak kluczowe znaczenie. Za ich zastosowaniem opowiada się także czynnik ekonomiczny – koszty eksploatacji motoambulansu są dziesięć razy niższe niż standardowego ambulansu Motocykl ratunkowy jako pojazd specjalistyczny jest odpowiednio oznakowany i doposażony. Podstawowe wyposażenie przewożone jest w kufrach umocowanych na motocyklu. Składa się z części opatrunkowej, sprzętu ratunkowego, dodatkowego wyposażenia, są to między innymi:

– Sygnały świetlne i dźwiękowe (posiadają homologację właściwą dla pojazdów uprzywilejowanych)
– System łączności
– Defibrylator AED
– Kołnierz ortopedyczny
– Zestaw do tlenoterapii
– Odbiornik GPS.

Fundacja Motoambulans na rzecz wykorzystywania motocykli ratowniczych w ratownictwie medycznym
Numer KRS: 0000744282