Motoambulans doradza – PIERWSZA POMOC – A CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO

  • Bartłomiej
  • 06/02/2018
  • Możliwość komentowania Motoambulans doradza – PIERWSZA POMOC – A CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO została wyłączona

Motoambulans doradza – PIERWSZA POMOC – A CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO

PIERWSZA POMOC – A CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO

Udzielając Pierwszej Pomocy nie myślisz że pobrudzisz sobie garnitur, przeziębisz się, nie zdążysz do szkoły czy pracy. Myślisz tylko o tym że w twoich rękach jest czyjeś zdrowie, a nawet życie. Myślisz o utrzymaniu przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego .O Pierwszej Pomocy pisaliśmy w innym artykule, a dziś o tym :

CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO PRZY UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY

1. Nie wolno zostawić osoby poszkodowanej bez pomocy!
Pomimo tego że zwykle nie mamy osobistej relacji z osobą potrzebującą pomocy ,musimy zdać sobie sprawę że o przeżyciu czasem decydują sekundy ,których może zabraknąć profesjonalnym ratownikom. Powinniśmy więc zachować spokój i w miarę możliwości pomóc poszkodowanemu. Wspomnieć należy że za nieudzielenie pierwszej pomocy grożą sankcje.

2. Nie możemy ryzykować własnym życiem!
Jeżeli udzielenie pierwszej pomocy ,wiąże się z ryzykowanie własnego życia, to powinniśmy jej zaniechać.

3.Nie można przenosić rannego z miejsca wypadku!
Przy podejrzeniu urazu kręgosłupa (upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny)należy tylko zabezpieczyć miejsce w który dana osoba leży ,chyba że może dojść do wybuchu, pożaru wtedy jak najostrożniej należy przemieścić poszkodowanego.

4. Nie wolno wkładać nic do ust osobie, która ma drgawki!
Wkładając coś do ust możemy zatkać dopływ powietrza i nieświadomie doprowadzić do uduszenia się chorego.

5. Nie można wyjmować ciała obcego z rany!
Działanie takie może spowodować niekontrolowany krwotok i problem z zatamowaniem lub uszkodzenie organów wewnętrznych. Zabezpieczamy gazą jałową.

6. Nie wolno smarować niczym oparzeń!
Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne zabezpieczenie jałowym opatrunkiem i przekazanie profesjonalnej pomocy medycznej.

7. Nie należy podawać na własną rękę leków!
Pod żadnym pozorem nie podajemy leków nam przepisanych ,gdyż każdy organizm może zareagować inaczej na dany lek. Jeżeli poszkodowany posiada przy sobie leki których używa to wtedy możemy je podać (INSULINA)

To kilka z ważniejszych reguł których przy udzielaniu pierwszej pomocy należy przestrzegać.
Trudno ocenić czy są one łatwiejsze niż samo udzielanie pierwszej pomocy , na pewno trzeba zdać sobie sprawę , że bardzo dużo jest w naszych rękach, ale również to że jeżeli nam się coś stanie , to my nikomu nie pomożemy , a do tego sami tej pomocy będziemy
potrzebować.

Przyszły Rat. Med-
Paweł Pyza