Motoambulans doradza – STOP – OBOJĘTNOŚCI

  • Bartłomiej
  • 06/02/2018
  • Możliwość komentowania Motoambulans doradza – STOP – OBOJĘTNOŚCI została wyłączona

Motoambulans doradza – STOP – OBOJĘTNOŚCI

STOP – OBOJĘTNOŚCI

Codziennie mijamy w naszym życiu setki ,może tysiące ludzi. Na pierwszy rzut oka wszyscy są dla nas anonimowi. Przechodzimy obojętnie bez emocji , uśmiechu skinienia głową .Każdy z Nas ma swoje sprawy ,rodziny ,prace ,hobby. Każdy z Nas ma lepsze ,gorsze lub nijakie dni. Każdy z Nas popełnia błędy mniejsze lub większe. Ale każdy też liczy że w razie jakichkolwiek problemów, znajdzie się choć jedna osoba która będzie umiała, a przede wszystkim chciała nam pomóc. Hasło tytułowe nie mówi o tym żeby każdy znał się na profesjonalnym udzieleniu medycznych procedur ratujących życie ,ale o tym żeby wykazać się odrobiną empatii, zainteresowania, zaangażowania innych osób, w sytuacji kiedy ktoś w widoczny sposób tej pomocy potrzebuje.

Na przystanku autobusowym leży człowiek. W parku na ławce siedzi staruszek ze spuszczoną głową. Na chodniku pewna kobieta patrzy w górę i dziwnie kręci głową .W metrze ,wśród popołudniowego tłumu, upada nagle około 50-letni dżentelmen w garniturze.

Sytuacje takie mogą się zdarzyć zawsze i zazwyczaj wtedy gdy będziemy mieli tysiące innych spraw do załatwienia. Ale jeżeli nie przystaniemy na chwilę i nie zapytamy co się stało lub nie zaczniemy udzielać w miarę wcześnie pierwszej pomocy przed medycznej, mogą nam w przyszłości pojawiać się wątpliwości czy słusznie pozostawiłem tą sytuacje samą sobie wmawiając sobie że to nie moja sprawa.

A wystarczyłoby podejść -uklęknąć- złapać za ramie , zadać pytanie czy wszystko w porządku , ewentualnie sprawdzić odruchy życia – przede wszystkim oddech. To bardzo proste działanie które oprócz tego że pomoże bezpośrednio tej osobie, to dodatkowo pokaże również innym zabieganym świadkom różnych zdarzeń , że nie jest niczym nadzwyczajnym tak postąpić , dodatkowo nic nas to nie kosztuje. Nie powinno nas też zrażać jeżeli nawet mylnie zinterpretujemy sytuacje o tym że ktoś potrzebuje pomocy, gdyż tak naprawdę nabierzemy pewności na przyszłość, aby reagować na podobne sytuacje. Dodatkowo jeżeli sytuacja wymaga wsparcia innych osób, to nie bójmy się wręcz nakazywać ( sama prośba może nie wystarczyć ) świadkom, aby przystanęli i nam pomagali.

Nie bądźmy obojętni na różne sytuacje w Naszym codziennym życiu , a w szczególności kiedy ktoś potrzebuje pomocy, gdyż tak naprawdę nikt nie wie kto, kiedy i gdzie tej pomocy będzie potrzebował. Stop – obojętności może stać się hasłem które bardzo dużo zmieni w mentalności wielu ludzi i także wielu będzie chciało się z nim utożsamiać.

ZACZNIJMY REAGOWAĆ – OBOJĘTNOŚĆ NIC NIE ZMIENI.

Przyszły Rat. Med.-
Paweł Pyza