RKO czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa

  • Bartłomiej
  • 29/11/2018
  • Możliwość komentowania RKO czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa została wyłączona

RKO czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa

Serce jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Bywa nazywane pompą doskonałą. Dzięki jego pracy krew krąży, dostarczając tlen oraz składniki odżywcze do wszystkich organów oraz komórek w naszym organizmie, a także zabierając z nich szkodliwe produkty przemiany materii. Serce pracuje przez całą dobę, bez przerwy i w tym czasie przepompowuje ponad 7000 litrów krwi.

Jednak nawet tak doskonale działający organ czasem zawodzi. W najgorszym wypadku może dojść do tzw. nagłego zatrzymania krążenia, a więc do zaprzestania pracy serce i przerwania transportu tlenu w organizmie.

Organem, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie jest mózg. Na skutek niedostarczenia tlenu do komórek mózgowych w ciągu kilkunastu sekund dochodzi do utraty przytomności. Komórki te zaczynają stopniowo obumierać. Już po 3- 4 minutach niedotlenienia, w mózgu zachodzą nieodwracalne zmiany. Natomiast po 10 minutach szanse na uratowanie takiej osoby znacznie spadają. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich czynności ratunkowych.

Czynności o których mowa to tzw. RKO, czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Jej celem jest przedłużenie i podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Rekomendowany do niedawna schemat RKO u osób dorosłych to 30:2, czyli 30 uciśnięć i 2 wdechy. Jednak zgodnie z najnowszymi zaleceniami American Heart Association z 2017 roku, osoby nieprzeszkolone powinny ograniczyć się wyłącznie do uciskania klatki piersiowej. Jak dowodzi wiele badań, same uciśnięcia są równie skuteczne w podtrzymaniu poszkodowanego przy życiu.

Uciskając klatkę piersiową, tworzymy w niej sztuczne ciśnienie, które pozwala dostarczyć do mózgu pozostałości tlenu znajdujące się we krwi, opóźniając tym samym jego obumarcie. Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż mimo, że jest to efektywne, to w niektórych przypadkach oddechy ratownicze są również bardzo ważne np. w przypadku osób podtopionych, powieszonych czy dzieci.

RKO czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa